Robin Duson: landskampioene

Op 25 mei 2012 mocht Robin Duson op de laatste jeugdavond van Caïssa naar voren komen om uit handen van examinator Arie Karreman haar Stap 2-diploma in ontvangst te nemen. Nog geen vijf jaar later wordt ze gefeliciteerd door Marco Out, burgemeester van Assen. In het Van der Valk Hotel Assen overhandigt hij aan het Caïssa-Eenhoorn-talent de beker die bij de nationale meisjes B-titel hoort. Zaterdag 29 april 2017: Robin Duson is landskampioene.

Kersvers Nederlands meisjes B-kampioene Robin Duson wordt geflankeerd door haar trainers Robbert van Dijkhuizen (links) en Jop Delemarre.

Kersvers Nederlands meisjes B-kampioene Robin Duson wordt geflankeerd door haar trainers Robbert van Dijkhuizen (links) en Jop Delemarre.

Het is sinds die vrijdagavond in 2012 in wijkcentrum Kersenboogerd snel gegaan met Robin en helemaal dit seizoen. Een jaar geleden speelde ze in het Caïssa-Eenhoorn-team dat voor de viertallencompetitie van de Noordhollandse Schaakbond was ingeschreven. Drie partijen gespeeld: eenmaal winst en twee remises; TPR 1442. En er was daarnaast een – verloren – invalbeurt in Caïssa-Eenhoorn 5.

Dit seizoen maakt ze deel uit van het twee klassen hoger dan CE 5 schakende Caïssa-Eenhoorn 3. In zeven partijen heeft Robin 4½ punt veroverd; TPR 1829. Bij het Nederlands meisjes B-kampioenschap van afgelopen week haalt ze een score van honderd procent. Zeven uit zeven – als enige – en een TPR van 2394.

Haar progressie blijkt ook uit de resultaten in de clubcompetitie, waarin ze momenteel op de achtste plaats staat. Onder meer gewonnen van Piet Aardenburg, Fred Avis, Peter Holscher, Dirk Lont, Erik Romkes en Bert Spil en remise tegen Frans Kragten, Bert Spil en veelvoudig en regerend clubkampioen Ronald Ritsema. Stuk voor stuk spelers die hun sporen hebben verdiend bij Caïssa-Eenhoorn.

Robin heeft zelf hard gewerkt om die grote stap voorwaarts te maken. Daarnaast was er de steun van het gezin en op schaaktechnisch gebied hebben onze clubgenoot Robbert van Dijkhuizen en schaaktrainer en IM-speler Jop Delemarre een belangrijke rol gespeeld. Hun trainingsarbeid met Robin hebben haar spel veranderd. De degelijkheid van de Stappenmethode heeft plaatsgemaakt voor een goed inzicht in stellingen, waardoor het Caïssa-Eenhoorn-talent snel ziet waar haar kansen in een partij liggen.

In het kampioenschap dat op zondag 23 april van start ging en gisteren werd afgesloten, was Robin op basis van haar FIDE-rating (1854) favoriete. Maar in alle sporten geldt dat favorieten niet altijd winnen. Onze clubgenote nam voor de vijfde keer deel aan een NK en kwam veel bekende gezichten tegen. Speelsters die in voorgaande jaren boven haar waren geëindigd. Robin werd in de D- en C-categorie achtereenvolgens tiende, derde, vierde en achtste en dan is het wat minder vanzelfsprekend om als B-debutante ondanks de favorietenrol de titel te veroveren.

Ze heeft haar succes zelf afgedwongen. De start was prima met in de eerste ronde een winstpartij tegen vriendin en grootste concurrente Anna Martinez. Met goed spel kwam ze op drie uit drie om het afgelopen woensdag op te nemen tegen Marlinde Waardenburg die een half jaar geleden in Hoogeveen met zwart van Piet Aardenburg had gewonnen. Het talent uit Coevorden – haar zussen Feline en Lisanne werden eerste en tweede bij de meisjes A – had tegen Robin op herhaling kunnen gaan door opnieuw een lid van Caïssa-Eenhoorn te verslaan. Na zo’n dertig zetten in een iets mindere stelling kantelde voor de speelster van de clubs Het Kasteel en Hardenberg de partij, maar Marlinde (in tijdnood) miste de winnende zet en verspeelde even later een toren. Het was voor Robin de enige keer dat ze geluk had. Overigens in een partij, waarin ze een groot deel wel goed speelde. En ook in alle sporten geldt dat de nummer 1 vrijwel altijd ergens in een wedstrijd, toernooi of kampioenschap een steuntje van vrouwe Fortuna heeft gekregen.

De koploopster bleef in de vierde ronde op honderd procent staan. In de vijfde ronde, in de zesde ronde. Opeens is er vrijdagmiddag die enorme spanning. Twee uur wachten op de ontknoping van de partij van concurrente Iris Schelleman. Als zij niet wint, vergroot Robin haar voorsprong tot minimaal anderhalf punt en is de Caïssa-Eenhoorn-speelster zeker van het landskampioenschap. Het wordt in een zinderend eindspel: remise. Voor de eerste keer in de 95-jarige historie van onze vereniging verovert een clubgenoot/clubgenote de nationale titel. Een aardig detail is dat onze eersteteamspeelster Arlette van Weersel in 1999 Nederlands B-kampioene werd. Zij was toen een Brabants talent.

Overigens is Robin niet de eerste Hoornse landskampioen(e). Ze werd gistermiddag gefeliciteerd door Dimitri Reinderman die voor ‘schaaksite.nl’ het NK volgde. De Amsterdamse grootmeester werd precies 25 jaar geleden in Nijmegen eerste op het A-kampioenschap. Hij woonde toen in Hoorn en was lid van de Zaanse topclub Het Witte Paard. Dimitri werd bovendien bij het open NK van 1987 (B-jeugd) en 1989 (A-jeugd) eerste. Datzelfde geldt voor de in Hoorn geboren Lars Ootes (2009, A-jeugd) en Etienne Goudriaan (2010, A-jeugd), maar zijn woonden elders in Nederland.

Na zes ronden is Robin dus zeker van de eindzege en is er meer ontspanning op de slotdag. Ontspannend schaken, dat klopt niet helemaal. Want tegen Iris Schelleman wil ze die honderd procent vasthouden en slaat daarom een vroeg remise-aanbod af. Maar net als vrijdag wordt het weer een vlotte partij. ,,… b6 is het begin van een interessant plan’’, schrijft Iozefina Paulet – de Groningse WGM-speelster is vice-kampioene van Nederland – in haar analyse op de website van het NK jeugd. Dat plan draait uit op stukwinst en meteen weet wit dat ze geen tegenspel en geen kans op een goed resultaat heeft. Robin eindigt inderdaad met zeven uit zeven op de eerste plaats.

Iris Schelleman (links) en Robin Duson wensen elkaar 'prettige partij' bij aanvang van de laatste ronde.

Iris Schelleman (links) en Robin Duson wensen elkaar 'prettige partij' bij aanvang van de laatste ronde.

Alle acht deelneemsters aan het NK B zijn aan hun slotpartij begonnen.

Alle acht deelneemsters aan het NK B zijn aan hun slotpartij begonnen.

Robin zal op de laatste dag van het NK geen hongerklop krijgen.

Robin zal op de laatste dag van het NK geen hongerklop krijgen.

De Nederlandse B-kampioene wordt 'geklikt' door schaakfotograaf Harry Gielen.

De Nederlandse B-kampioene wordt 'geklikt' door schaakfotograaf Harry Gielen.

Lydia Dubbeldam, speelster bij het A-kampioenschap, volgt belangstellend de partij Iris Schelleman - Robin Duson.

Lydia Dubbeldam, speelster bij het A-kampioenschap, volgt belangstellend de partij Iris Schelleman - Robin Duson.

Arbiter Aart Strik is de eerste die de Caïssa-Eenhoorn-speelster feliciteert. Buiten de zaal volgen Robins vader Piet en grootmeester Dimitri Reinderman die dat met ‘Hoorn boven’ doet. Hij is zijn roots nog lang niet vergeten. Dan komt de ontspanning (of is het ook inspanning?) als Robin en Dimitri op de hometrainer een paar vluggerpartijtjes spelen.

Robbert van Dijkhuizen en schaakkennis Michaël van Liempt, een ruime 2000-speler van Schaakgenootschap Rijswijk, komen binnen. De zeven uit zeven is de kers op de taart en die was niet zo snel verkrijgbaar. Het is een aardbeienvlaai geworden die Robbert heeft meegenomen en in een van de ruime zalen van het Van der Valk Hotel Assen in het bijzijn van de kersverse kampioene aansnijdt.

Mede door een aantal barrages in andere categorieën heeft de prijsuitreiking later dan gepland plaats en tijdens het wachten praten we over Robin’s nabije schaaktoekomstplannen. Een ervan is in Mamaia, een badplaats aan de Roemeense Rivièra. Het ligt op een schiereiland van zeven kilometer lang en driehonderd meter breed en daar wordt van 4 tot en met 15 september 2017 het Europees jeugdkampioenschap gehouden. Grootmeester Anna Oesjenina (Oekraïne) werd er een klein jaar geleden Europees kampioene. In het begin van het nieuwe schaakseizoen moeten we de website ‘ecuyouth2017.ro’ in de gaten houden.

DSC_0227

DSC_0206

Robin Duson: landskampioene.

Robin Duson: landskampioene.

Overzicht van de speelzaal. Aan de voorste tafel zitten de speelsters van het A- (rechterhelft) en B-kampioenschap).

Overzicht van de speelzaal. Aan de voorste tafel zitten de speelsters van het A- (rechterhelft) en B-kampioenschap.

Robin Duson (zwart) bezig met haar eerste partij als Nederlandse kampioene. Met 10. ... b6 heeft ze een begin gemaakt van een interessant plan.

Robin Duson (zwart) bezig met haar eerste partij als Nederlandse kampioene. Met 10. ... b6 heeft ze een begin gemaakt van een interessant plan.

De lange tafel van de A- (voorste vier borden) en B-meisjes.

De lange tafel van de A- (voorste vier borden) en B-meisjes.

Nogmaals de tafel. De eerste partij is afgelopen. Robin Duson (rechts) en Iris Schelleman zijn opgestaan om het uitslagformulier bij de wedstrijdleiding te brengen.

Nogmaals de tafel. De eerste partij is afgelopen. Robin Duson (rechts) en Iris Schelleman zijn opgestaan om het uitslagformulier bij de wedstrijdleiding te brengen.

Kampioenschapsarbiter Aart Strik feliciteert als eerste Robin met haar nationale titel.

Kampioenschapsarbiter Aart Strik feliciteert als eerste Robin met haar nationale titel.

Hoorn boven. Een Hoornse oud-Nederlands kampioen (Dimitri Reinderman) vluggert tegen een Hoornse nieuwe Nederlands kampioene (Robin Duson).

Hoorn boven. Een Hoornse oud-Nederlands kampioen (Dimitri Reinderman) vluggert tegen een Hoornse nieuwe Nederlands kampioene (Robin Duson).

Napraten in select gezelschap: Robin met grootmeester Dimitri Reinderman (rechts) en internationaal meester Jop Delemarre.

Napraten in select gezelschap: Robin met grootmeester Dimitri Reinderman (rechts) en internationaal meester Jop Delemarre.

Ontspanning na inspanning. Robin Duson en Dimitri Reinderman zetten sneller dan ze trappen op de hometrainer.

Ontspanning na inspanning? Robin Duson en Dimitri Reinderman zetten sneller dan ze trappen op de hometrainer.

Robbert van Dijkhuizen (met aardbeienvlaai) en Michaël van Liempt hebben Robin en Piet Duson gevonden tijdens het volgen van de NK-partijen op een tablet.

Robbert van Dijkhuizen (met aardbeienvlaai) en Michaël van Liempt hebben Robin en Piet Duson gevonden tijdens het volgen van de NK-partijen op een tablet.

Een figuurlijke kers op de taart voor Robin en Piet Duson. Clubgenoot Robbert van Dijkhuizen heeft op aardbeienvlaai getrakteerd.

Een figuurlijke kers op de taart voor Robin en Piet Duson. Clubgenoot Robbert van Dijkhuizen heeft op aardbeienvlaai getrakteerd.

Burgemeester Marco Out met naast hem de beste drie B-meisjes van Nederland. Vlnr Robin Duson (1), Iris Schelleman (2) en Lorena Kalkman.

Burgemeester Marco Out met naast hem de beste drie B-meisjes van Nederland. Vlnr Robin Duson (1), Iris Schelleman (2) en Lorena Kalkman.

Robin bewondert van de beker.

Robin bewondert de beker.

Dollen met vriendinnen. Anna Martinez zorgt voor een glinsterende regenbui boven de hoofden van Alisha Warnaar en Robin Duson.

Dollen met vriendinnen. Anna Martinez zorgt voor een glinsterende regenbui boven de hoofden van Alisha Warnaar en Robin Duson.

En zo zien de meiden eruit zonder glitters.

En zo zien de meiden eruit zonder glitters.

Schaaktrainer Jop Delemarre (Delemarre Chess Academy) omringd door kampioenen en toppers. Vlnr Derk Kouwenhoven, Tyro Bekedam, Lucas van Foreest, Robin Duson en Robby Kevlishvili.

Schaaktrainer Jop Delemarre (Delemarre Chess Academy) omringd door kampioenen en toppers. Vlnr Derk Kouwenhoven, Tyro Bekedam, Lucas van Foreest, Robin Duson en Robby Kevlishvili.

De bekroning na vele uren samen trainen. Robbert van Dijkhuizen en Jop Delemarre zijn trots op Nederlands kampioene Robin Duson.

De bekroning na vele uren samen trainen. Robbert van Dijkhuizen en Jop Delemarre zijn trots op Nederlands kampioene Robin Duson.

DSC_0207

DSC_0223