Goede start jeugdteam in seniorencompetitie NHSB

Caïssa-Eenhoorn heeft dit seizoen zes ploegen in de bondscompetitie. Als laatste trapte het jeugdviertal af en met succes, want vrijdag werd de uitwedstrijd tegen Degoschalm met 3½-½ gewonnen. Het eerste, tweede, vierde (dat tegen het derde speelde) en het vijfde team verloren hun eerste duel; Niels Appelman, Klaas Jan Koedijk, Robin Duson en Rowan Louter hielden in de eerste bondsronde de eer van de vereniging hoog.

DSC_0291

De viertallencompetitie van de Noord-Hollandse Schaakbond heeft de plaats ingenomen van de competitie voor vierdeklassers. Daarin werd al gespeeld met ploegen van vier spelers. Veranderd is de regel met betrekking tot de samenstelling van de teams. Clubs kunnen teams met vier eigen leden vormen, maar het is ook mogelijk dat schakers van verschillende verenigingen in één viertal spelen. Er wordt regionaal en op rating ingedeeld.

Voor Caïssa-Eenhoorn biedt de viertallencompetitie de mogelijkheid om de eigen jeugd ervaring te laten opdoen in het spelen van partijen tegen volwassenen. Dat komt hun ontwikkeling ten goede. De wedstrijd van vrijdag was uniek, omdat voor het eerst in de bijna 100-jarige geschiedenis van onze club een bondsteam in de seniorencompetitie louter jeugdspelers telde. Jeugdspelers hebben vroeger wel eens meegedaan, maar altijd in gezelschap van oudere clubgenoten. Zo debuteerde Dimitri Reinderman in het seizoen 1985-1986 als invaller in het eerste van Caïssa. In het seizoen 2006-2007 nam Caïssa 6 deel aan de competitie in de zogeheten 4.5-klassen van de NHSB. Dat was een viertal met de jeugdigen Sernin van de Krol, Marten Ploeger en Romke Dijkstra en senior Rinus van de Krol (chauffeur en teamleider) als vierde man. In één wedstrijd nam Michel Overbosch de rol van Rinus over.

In de eerste ronde van de viertallengroep D zaten dus in het Hoornse team jeugdspelers aan alle borden. Er is ook vastgelegd dat jeugdploegen altijd op vrijdagavond spelen. Degoschalm heeft op maandag zijn clubavond en had er geen moeite mee om zijn thuiswedstrijd tegen Caïssa-Eenhoorn in wijkcentrum Kersenboogerd – de locatie voor de vrijdagse jeugdavond van onze vereniging – te spelen. En zo sprak Robbert van Dijkhuizen, jeugdtrainer en bestuurslid met ‘jeugd’ in zijn portefeuille, in zaal 20 het welkomstwoord en stipte het historische karakter van de wedstrijd aan.

Namens Caïssa-Eenhoorn spreekt Robbert van Dijkhuizen het welkomstwoord. Naast hem staat wedstrijdleider Lourens van Veelen.

Namens Caïssa-Eenhoorn spreekt Robbert van Dijkhuizen het welkomstwoord. Naast hem staat wedstrijdleider Lourens van Veelen.

Degoschalms wedstrijdleider Lourens van Veelen – tevens regerend kampioen van Westfriesland – was meegekomen. Ook hij richtte zich tot alle spelers. ,,Tegen de jeugd zou ik willen zeggen: laat zien wat jullie waard zijn. En tegen mijn leeftijdgenoten: laat je niet kisten.’’ Een aardig detail was dat de jongste speler van de club uit Westwoud en Venhuizen de schaakleeftijd van 64 jaar heeft. Daarmee is hij, Frans Kool, vier jaar ouder dan de vier schakers van Caïssa-Eenhoorn samen.

Degoschalm - Caïssa-Eenhoorn in volle gang. Op de voorgrond bord 4: Frans Kool - Rowan Louter.

Degoschalm - Caïssa-Eenhoorn in volle gang. Op de voorgrond bord 4: Frans Kool - Rowan Louter.

De kopmannen Niels Appelman (wit) en Erik Piet houden het lang spannend.

De kopmannen Niels Appelman (wit) en Erik Piet houden het lang spannend.

Van het Hoornse kwartet hebben Robin Duson, Klaas Jan Koedijk en Rowan Louter al een aantal goede prestaties geleverd in de huidige clubcompetitie van Caïssa-Eenhoorn, terwijl Niels Appelman daarin vorig seizoen debuteerde met een score van tien punten uit 21 partijen. Tegen Degoschalm namen ze direct het heft in handen.

Robbert van Dijkhuizen toont zich een goed gastheer. Er is ook koffie voor de iets later gearriveerde Piet Beemster.

Robbert van Dijkhuizen toont zich een goed gastheer. Er is ook koffie voor de iets later gearriveerde Piet Beemster.

Klaas Jan zorgde voor het eerste bordpunt. Op de zevende zet verslikte Piet Beemster zich in de aanvallende tactiek van zwart in de Siciliaanse opening en dat kostte hem de loper op c4. Mede dankzij een sterk loperpaar zette Klaas Jan zijn offensieve spel voort en had al rap een matdreiging plus dreiging van kwaliteits- of stukwinst. Het werd het laatste, waarna wit besefte dat hij geen serieus tegenspel meer had.

Klaas Jan Koedijk (links) kijkt al met een schuin oog naar wits loper op c4.

Klaas Jan Koedijk (links) kijkt al met een schuin oog naar wits loper op c4.

Rond de klok van negen uur bracht Robin Duson de stand op 0-2. Zij had in de Caro-Kann ook snel een voordeel in de opening door dameruil te combineren met het veroveren van een centrumpion. Aansluitend was er de dreiging van een paardvork op c7 dat Leo van der Zwaard doorzag, maar door het actieve stukkenspel van wit kreeg hij geen kans om terug in de partij te komen. Hij verloor een paard en een loper en feliciteerde Robin met haar eerste winstpartij in de seniorenbondscompetitie.

Robin Duson (wit) is begonnen aan haar partij tegen Leo van der Zwaard.

Robin Duson (wit) is begonnen aan haar partij tegen Leo van der Zwaard.

Ondertussen was Rowan Louter in een toreneindspel met een pion meer beland en stond bij Niels Appelman-Erik Piet alles nog op het bord. Rowan had in het vroege middenspel Frans Kool opgezadeld met dubbelpionnen op de c- en f-lijn. Beiden hadden kort gerokeerd, waardoor wits c3-pion het doelwit werd. Na een grootscheepse afruil kon zwart toewerken naar een stelling met vrijpionnen op de a- en b-lijn en veroverde hij en passant de pion op g2, waarmee wits pionnenmeerderheid op de koningsvleugel werd genivelleerd. Rowans koning liep naar de vrijpionnen en de zwartspeler kreeg een onverwachte kans op de matzet, toen hij op b3 de oppositie nam en met de toren op h1 de partij meteen besliste.

Leo van der Zwaard, Klaas Jan Koedijk en Robin Duson (vlnr) volgen aandachtig de partij Frans Kool - Rowan Louter. Wits c3 pion staat er nog op.

Leo van der Zwaard, Klaas Jan Koedijk en Robin Duson (vlnr) volgen aandachtig de partij Frans Kool - Rowan Louter. Wits c3 pion staat er nog op.

En nu heeft Rowan Louter de witte c3-pion geslagen. Hij zal later een toreneindspel plus twee pionnen extra met de matzet beëindigen.

En nu heeft Rowan Louter de witte c3-pion geslagen. Hij zal later een toreneindspel plus twee pionnen extra met de matzet beëindigen.

Niels Appelman had in Erik Piet (rating1533) een zeer ervaren opponent. De twee kopmannen hielden de spanning er lang in. Na bijna anderhalf uur schaken werd met 17. … hxg4 voor de eerste keer geslagen. Meteen ontbrandde de strijd. Wit had zijn f- en g-pion opgeschoven naar de vijfde rij en verzekerde zich zo van stukwinst. Zwart dacht lang na over hoe de schade te beperken en compenseerde het verlies met het veroveren van beide pionnen. Hij bood even later remise aan en kennisnemend van de 0-3 voorsprong accepteerde Niels – die over minder tijd beschikte – dat in een stelling, waarin er geen witte pionnen meer op de koningsvleugel stonden en de monarch alleen door stukken kon worden beschermd.

Op het eerste bord blijft al het materiaal lange tijd staan.

Op het eerste bord blijft al het materiaal lange tijd staan.

Met de ½-3½ overwinning kende Caïssa-Eenhoorn een goede start van een competitie, waarin de streekgenoten KTV (Enkhuizen, de eerstvolgende tegenstander) en De Groene Zes (Bovenkarspel) de overige teams zijn. De vier ploegen spelen uit- en thuiswedstrijden tegen elkaar.

DSC_0297