Misha Dorokhin gedeeld tweede op Utrechtse Meesters

Misha Dorokhin is op de gedeelde tweede plaats van de Utrechtse Meesters geëindigd. Afgelopen weekeinde werd de tienkamp voortgezet en voor onze clubgenoot werd het een plezierig weerzien met de domstad. Eind april had Caïssa-Eenhoorn daar de bondswedstrijd tegen Paul Keres en aan het invitatietoernooi namen vijf spelers van de kampioensploeg deel.

Misha Dorokhin (vooraan, op archieffoto) heeft alle reden om tevreden te zijn over zijn deelname aan de Utrechtse Meesters.

Vrijdag, zaterdag en zondag stonden in het teken van topschaak in Utrecht. Na een stilstand van twee jaar ging zowel het OKU (Open Kampioenschap van Utrecht) als de Utrechtse Meesters weer door. De Utrechtse Meesters is misschien wel het langstdurende evenement ter wereld. Op 13 februari 2020 werd de eerste ronde gespeeld en op 29 mei 2022 de laatste, waarmee de tienkamp dus twee jaar en drieënhalve maand heeft geduurd. Na drie ronden in 2020 zorgde de uitbraak van het COVID-19-virus voor een lange pauze.

De hervatting van het Open Kampioenschap van Utrecht bracht ook de geïnviteerde spelers aan het bord. Paul Keres, de organiserende vereniging, slaagde erin om mede dankzij sponsoring – adviesbureau Berenschot – beide evenementen in LifeOffice, een markant gebouw op het Utrechtse businesspark Papendorp, te houden. Er werd door ruim tweehonderd schakers gespeeld, met elke dag twee ronden op het programma.

Caïssa-Eenhoorns kopman Misha Dorokhin had in 2020 een uitnodiging gekregen voor de tienkamp. Nargiz Umudova, getrouwd met de Nederlandse grootmeester Twan Burg, ontbrak ditmaal. De WGM-speelster van meesterklasser HMC uit Den Bosch had  verplichtingen elders. Haar Portugese clubgenoot José Miguel Teixeira Margarido nam de plaats van Nargiz – die in de eerste drie ronden 1½ punt pakte – in.

De helft van het deelnemersveld bestond uit spelers van de organiserende club en eersteklassekampioen Paul Keres: Demre Kerigan, Joris Kokje, Peter Lombaers, Rosa Ratsma en Xander Wemmers. Er was ook een uitnodiging gegaan naar Lars Ootes (vader Piet heeft bij Caïssa en De Eenhoorn gespeeld), in het voorjaar van 2020 nog speler van meesterklasser BSG en inmiddels gestopt als bondsschaker. Reynir Helgason is een in IJsland geboren routinier uit Zweden, jarenlang meesterklassespeler bij Utrecht geweest. Tim Lammens woont in Utrecht en maakt deel uit van kersvers landskampioen AMEVO/Apeldoorn.

Na drie ronden stond Lars Ootes met een score van honderd procent bovenaan. Rosa Ratsma volgde op een half, Demre Kerigan op een heel punt. Misha Dorokhin was het toernooi begonnen met een verliespartij tegen Tim Lammens, won daarna van Peter Lombaers en kwam met Reynir Helgason remise overeen. Lars maakte een voor hem uitstekende vierde ronde mee. Zijn naaste concurrenten Rosa en Demre verloren van respectievelijk Misha en Joris en ineens had hij een voorsprong van anderhalve punt.

In de vijfde ronde gebeurde hetzelfde met nederlagen voor Rosa en Misha (tegen invaller José Miguel), waardoor het verschil met nummer 2 (Demre) twee punten werd. De koploper ging onderuit tegen Misha die lange tijd de kwaliteit achter stond, maar wel twee pionnen meer had. Wit moest om een vrijpion op a2 af te stoppen de kwaliteit teruggeven en was kansloos in een toreneindspel met zijn ene pion tegenover drie verbonden pionnen voor de Caïssa-Eenhoorn-troef.

 

De spanning keerde niet terug. Lars versloeg in de voorlaatste ronde Rosa en was daarmee verzekerd van de eindzege (zeven punten). Demre volgde met 5½ punt, Misha en Xander Wemmers met 4½. De twee laatstgenoemden hadden in de zevende ronde remise tegen elkaar gespeeld. Een ruime maand eerder waren ze de kopmannen in de bondswedstrijd Paul Keres – Caïssa-Eenhoorn en zegevierde onze clubgenoot. Misha Dorokhin – Demre Kerigan was in de slotronde de topper om de tweede plaats. De FIDE-meester van Caïssa-Eenhoorn had een punt minder en klopte zijn opponent, met wie hij de tweede plaats deelde.

Clubgenoot Peter Doggers was actief in de A-groep van het Open Kampioenschap van Utrecht en kwam uit op een score van vijftig procent: twee winstpartijen, twee remises, twee nederlagen. Goed voor de gedeelde 22e-34e plaats in een veld van zestig deelnemers.

             Utrechtse Meesters
Eerste ronde (donderdag 13 februari 2020):
Tim Lammens (2264, FM) – Misha Dorokhin (2287).......................1-0
Tweede ronde (donderdag 27 februari 2020):
Misha Dorokhin (2287) – Peter Lombaers (2383, FM)....................1-0
Derde ronde (donderdag 12 maart 2020):
Reynir Helgason (Zweden, 2275, FM) – Misha Dorokhin (2287)...........½-½
Vierde ronde (vrijdag 27 mei):
Rosa Ratsma (2234, WIM) – Misha Dorokhin (2357, FM)..................0-1
Vijfde ronde (vrijdag 27 mei):
Misha Dorokhin (2357, FM) – José Miguel Teixeira Margarido (2127)....0-1
Zesde ronde (zaterdag 28 mei):
Lars Ootes (2354, IM) – Misha Dorokhin (2357, FM)....................0-1
Zevende ronde (zaterdag 28 mei):
Misha Dorokhin (2357, FM) – Xander Wemmers (2375, IM)................½-½
Achtste ronde (zondag 29 mei):
Joris Kokje (2275, FM) – Misha Dorokhin (2357, FM)...................½-½
Negende ronde (zondag 29 mei):
Misha Dorokhin (2357, FM) – Demre Kerigan (2354, IM).................1-0
Eindstand:
1. Lars Ootes (Nederland, 2354, IM).....................9 7  1  1 = 7½
2. Misha Dorokhin (Caïssa-Eenhoorn, 2357, FM)...........9 4  3  2 = 5½
   Demre Kerigan (Turkije, 2354, IM)....................9  5  1  3 = 5½
4. Xander Wemmers (Nederland, 2375, IM).................9 3  4  2 = 5
5. Rosa Ratsma (Nederland, 2234, WIM)...................9 4  1  4 = 4½
6. Peter Lombaers (Nederland, 2355, FM).................9 2  4  3 = 4
    Tim Lammens (Nederland, 2249, FM)....................9  3  2  4 = 4
8. Joris Kokje (Nederland, 2275, FM)....................9 2  3  4 = 3½
9. Reynir Helgason (Zweden, 2283, FM)...................9 1  3 5 = 2½
10. Nargiz Umudova (Azerbeidzjan, 2280, WGM).............3  1  1  1 = 1½
  José Miguel Teixeira Margarido (Portugal, 2127)......6  1  1  4 = 1½