Vakantieschaak, eentje toe

De temperatuur stijgt deze week richting de dertig graden en dat biedt een mooie gelegenheid voor een extra aflevering van ‘Vakantieschaak’. Misha Dorokhin heeft opnieuw een uitnodiging voor de Utrechtse Meesters gekregen en Henk-Jan Visser is naar de Noord-Portugese stad Maia afgereisd.

Misha Dorokhin in actie tijdens de Utrechtse Meesters. Zwartspeler David van Kerkhof denkt na over zijn derde zet.                                                                                                                Foto Harry Gielen

Meesterklasser Paul Keres is de organiserende vereniging van het invitatietoernooi in de domstad dat in 2020 van start is gegaan. Die eerste editie duurde door de uitbraak van het COVID-19-virus liefst twee jaar en drie maanden. Misha eindigde op de tweede plaats, maar kan tijdens de tweede tienkamp geen rol van betekenis spelen en wordt achtste. De eerste twee ronden van de Utrechtse Meesters worden in stadion Galgenwaard, de thuishaven van de eredivisievoetballers van FC Utrecht, gespeeld. Daar heeft ook het nationaal kampioenschap plaats. Op 9 juli neemt Anish Giri op de hoogste tree van het denkbeeldige erepodium plaats, nadat Eline Roebers dat drie dagen eerder heeft gedaan. Caïssa-Eenhoorns topspeelster Robin Duson staat naast haar, als derde op het NK voor vrouwen.

Na een pauze van enkele weken gaat de Utrechtse Meesters op 27 juli verder in kantoren- en zalencomplex Tribes, de thuishaven van meesterklasser Paul Keres. Daar begint Misha – na twee verliespartijen – op nul. Zijn derde opponent is Demre Kerigan, een van de drie deelnemers die ook aan het eerste toernooi hebben meegedaan. Demres club- en teamgenoot Peter Lombaers is de derde. Ze doen niet voor elkaar onder. Er is flink wat activiteit op de damevleugel, eindigend met een forse afruil. In een toreneindspel heeft Misha een zwarte vrijpion op a6, maar moet de witte pionnen op de d- tot en met h-lijn zien tegen te houden. De zwartspeler verdedigt zich met aanvalszetten en uiteindelijk houden beiden twee pionnen over. De a6-pion staat inmiddels op de tweede rij en met constante torenzetten kan Demre promotie verhinderen.

 

Na de remise tegen de routinier van Paul Keres verslaat Misha David van Kerkhof. Dat gebeurt in een lange zit. De troef van de organiserende vereniging krijgt een vervelend pionnetje op d3 dat op de 24e zet met kwaliteitswinst kan promoveren. Maar de compensatie voor wit oogt aantrekkelijk. Hij heeft het loperpaar en de zwarte dubbelpion op de b-lijn is kwetsbaar. Na een stevig gevecht verovert Misha beide pionnen (hij heeft er dan drie meer) en kan zijn vrije a- en b-pion gaan inzetten. Wit geeft zijn dame voor promotie van de a-pion, moet nog even oppassen voor een dolle dame die naar een patstelling lonkt en mag op de 72e zet het punt bijschrijven. Hij blijft echter door enkele matige uitslagen in de onderste helft van de ranglijst bivakkeren. In de voorlaatste ronde verrast de Caïssa-Eenhoorn-topper koploper Jan Willem van de Griendt die een dag later ook verliest van Tim Grutter en de eindzege aan de Amersfoortse schaker moet laten. Er zijn IM-normen voor de toernooiwinnaar en voor Khoi Pham die tweede wordt.

 

Misha en Jan Willem hebben in het vroege middenspel alle lopers geruild, waarna even later ook de dames van het bord gaan. Vrij vlot ontstaat een toren-met-paard-eindspel. Er is een witte pionnenmeerderheid op de koningsvleugel (zwart heeft kort gerokeerd) en een zwarte pionnenmeerderheid op de damevleugel (wit heeft lang gerokeerd). De zwartspeler, met zo’n twintig seizoenen meesterklasse-ervaring in zijn bagage, lonkt naar de zwakke a-pion en verovert die ook, maar Misha ruimte de pionnen op de andere flank op en creëert daar promotiekansen. Cruciaal is de 48e zet. Zwart kan de g4-pion op twee manieren slaan en doet dat met het paard. Dat kost hem het bezit van de g-lijn en het lichte stuk, omdat h8D dreigt. Na een periode van gemanoeuvreer is voor Misha op de 64e zet de buit binnen.

 

1e ronde: Misha Dorokhin (2363, FM)-Dirk Floor (2171)................0-1-
2e ronde: Misha Dorokhin (2363, FM)-Tim Grutter (2349, FM)...........0-1
3e ronde: Demre Kerigan (2352, IM)–Misha Dorokhin (2363, FM).........½-½
4e ronde: Misha Dorokhin (2363, FM)–David van Kerkhof (2352, FM).....1-0
5e ronde: Murad Abdulla (2309, FM)–Misha Dorokhin (2363, FM).........1-0
6e ronde: Misha Dorokhin (2363, FM)–Jasel Lopez (2390, IM)...........½-½
7e ronde: Peter Lombaers (2372, FM)–Misha Dorokhin (2363, FM)........1-0
8e ronde: Misha Dorokhin (2363, FM)–Jan Willem vd Griendt (2374, IM).1-0
9e ronde: Khoi Pham (2361, FM)–Misha Dorokhin (2363, FM).............½-½
Eindstand:
1. Tim Grutter (2349, FM)......................9 6 2  1 = 7  TPR 2558
2. Khoi Pham (2361, FM)........................9 3 6  0 = 6  TPR 2462
3. Jan Willem van de Griendt (2374, IM)........9 4 3  2 = 5½ TPR 2415
4. Demre Kerigan (2352, IM)....................9 2 5  2 = 4½ TPR 2338
5. Murad Abdulla (2309, FM)....................9 3 3  3 = 4½ TPR 2343
6. David van Kerkhof (2352, FM)................9 3 2  4 = 4  TPR 2295
7. Peter Lombaers (2372, FM)...................9 2 4  3 = 4  TPR 2293
8. Misha Dorokhin (2363, FM)...................9 2 3  4 = 3½ TPR 2257
9. Jasel Lopez (2390, IM)......................9 0  5  4 = 2½ TPR 2254
10. Dirk Floor (2171)...........................9 1 3  5 = 2½ TPR 2192

Businesspark Tecmaia is de locatie voor het Maia Open. Een jaar geleden hield Robin Duson de eer van Caïssa-Eenhoorn hoog en werd met 5½ punt gedeeld 45e. Henk-Jan Visser doet het een tikkeltje beter met zes uit negen en de gedeelde 21e plaats; in een veld van ruim driehonderd deelnemers. Hij is na Friso Nijboer (negentiende, 6½ punt) en Nico Zwirs (eenentwintigste, ook zes punten) de derde Nederlander.

In Maia, de noordelijke voorstad van Porto, opent Henk-Jan Visser met remise tegen de driehonderd ratingpunten minder hebbende Duitser Mingqing Wang en boekt in de derde ronde hetzelfde resultaat tegen Franz Bräuer. Ook een Duitse schaker, maar wel een IM-speler met een rating van 2449. Met wit zet hij de speler van Brettspielclub Altstephaner (Augsburg, tweede Bundesliga) onder druk. Met 30. Lg4 kan de Caïssa-Eenhoorn-routinier zijn opponent in grote problemen brengen. Het gespeelde 30. Dh3 geeft druk op de velden d7 en h7, maar met name de Duitse dame staat op c7 niet geweldig en haar positie komt niet in gevaar, als Henk-Jan gedwongen wordt zijn toren op de d-lijn te verplaatsen. Niet veel later mist zwart een mooie kans (35. … Pd3) in een stelling met vier aanvallers op de g2-pion. Het spektakel neemt toe met een dame-offer van Franz, voor toren met paard, en schommelt de strijd heen en weer. Ondertussen krijgt de Bundesliga-schachspieler een vrijpion op c2 die hij overigens door de dreiging van een opstomende vrije a-pion van Henk-Jan niet kan behouden. Na negentig zetten enerverend schaak krijgt de partij geen winnaar.

 

Onze clubgenoot neemt regelmatig plaats tegenover een 1900- of 2000-speler. Niet in de vijfde ronde, als hij Єлизавета Гребенщикова ‘гарного парті’ (prettige partij) wenst. De 17-jarige Yelyzaveta Hrebenshchykova heeft de WIM-titel achter haar naam alsmede een rating van 2324. Henk-Jan kan met een score van drie uit vier de aansluiting met de top van het klassement niet handhaven. Hij is te enthousiast met 16. f4, terwijl een onverdedigde d3-pion wordt aangevallen. Met actief spel probeert wit wat terug te doen. Als de geïsoleerde e-pion dreigt te sneuvelen, gooit onze clubgenoot er zelfs een paardoffer tegenaan. Het gaat echter helemaal mis en de Oekraïense zal wel stilletjes ‘дякую’ (dankjewel) hebben gedacht.

 

De schaakvakantie van Henk-Jan is zonnig begonnen en eindigt ook zonnig: met twee winstpartijen. Op vrijdag 1 september verslaat hij Adriana Palao, afkomstig uit Lima (hoofdstad van Peru) en schakend bij het Spaanse Club Deportivo Basilio (València). Ricardo Jorge Ferreira Torres is een taaie, laatste opponent. Al snel kijkt de Caïssa-Eenhoorn-speler tegen een iets betere stelling aan, maar het verzilveren duurt een flink aantal zetten. Na een vlotte ruil van dame en enkele lichten stukken heeft Henk-Jan de torens en het loperpaar en de jonge Portugese schaker (lid van Núcleo Sportinguista de São Miguel, op het oostelijke Azoren-eiland) de torens, paard en loper en een isolani op b6. Wit offert zijn a-pion (44. … bxa5) om aansluitend b6 te kunnen spelen. In een toreneindspel met een loper contra het paard gaat Henk-Jan voorzichtig te werk om zijn vrijpion te laten promoveren en na zorgvuldig spel staat na de slotzet72. Kb6 vast dat alleen met Portugees torenverlies promotie is te voorkomen. Dankzij het succesvolle slotweekeinde stijgt Henk-Jan van de 72e naar de gedeelde 21e plaats.

 

1e ronde: Henk-Jan Visser (2224)–Minqing Wang (Duitsland, 1919)......½-½
2e ronde: Sanjit S. Kumar (Engeland, 1870)–Henk-Jan Visser (2224)....0-1
3e ronde: Henk-Jan Visser (2224)–Franz Bräuer (Duitsland, 2449, IM)..½-½
4e ronde: Afonso Mendes Pereira Marques (Portugal, 1578)–
                       Henk-Jan Visser (2224) 0-1
5e ronde: Henk-Jan Visser (2224)–
          Yelyzaveta Hrebenshchykova (Oekraïne, 2324, WIM) 0-1
6e ronde: Cesar Salvador Cabo (Spanje, 2005)–Henk-Jan Visser (2224)..0-1
7e ronde: Henk-Jan Visser (2224)–
             Paulo Jorge Lopes da Costa (Portugal, 2024) 0-1
8e ronde: Adriana Palao (Peru, 1993)–Henk-Jan Visser (2224)..........0-1
9e ronde: Henk-Jan Visser (2224)–
           Ricardo Jorge Ferreira Torres (Portugal, 1907) 1-0
Eindstand aan kop (310 deelnemers):
1. Victor Mikhalevski (Israël, 2513, GM)................9 6 3  0 = 7½
2. Titas Stremavicius (Litouwen, 2534, GM)..............9 5 4  0 = 7
3. Stelios Halkias (Griekenland, 2506, GM)..............9 5 4  0 = 7
4. Praveen Balakrishnan (VS, 2511, GM)..................9 6 2  1 = 7
5. Evgeny Postny (Israël, 2570, GM).....................9 5 4  0 = 7
6. Luca Moroni jr (Italië, 2573, GM)....................9 6 2  1 = 7
7. Omar Almeida Quintana (Cuba, 2512, GM)...............9 5 4  0 = 7
8. Alex Garrido Outón (Spanje, 2398, IM)................9 6 2  1 = 7
39. Henk-Jan Visser (Caïssa-Eenhoorn, 2224)..............9 5 2  2 = 6